Віртуальний музей Бориспільської організації ветеранів-прикордонників ГО "ВОВП"

" В музее все вещи заключены в кавычки"

Мейсон Кули, американский филолог.

Сайт Бориспільської організації ветеранів-прикордонників презентує нову сторінку під назвою "ВІРТУАЛЬНИЙ МУЗЕЙ". На цій сторінці ми будемо намагатися зробити так, щоб без приміщення та його атрибутів - стін, стелі, підлоги, дверей, освітлення, тощо максимально були викладені історії людей кордону, події та факти з їх життя, речі та предмети, які допомагали їм  з честю служити Батьківщині.

Факти, події, дати

Про історичні події та факти в діяльності прикордонників ОКПП "Київ" під час охорони державного кордону на шляхах повітряних сполучень на протязі 72 років               з дня заснування частини.

Речі, артефакти

Про технічні засоби охорони кордону на шляхах міжнародних сполучень. Їх значення для розвитку прикордонного контролю   в    пунктах   пропуску    ОКПП                                         "КИЇВ"

Люди кордону

Про найкращих офіцерів, прапорщиків, військовослужбовців за контрактом, службовців та робітників, які своею відданою службою та працею зробили ОКПП "Київ" елітною частиною                                       прикордонних військ.



Факти, події, дати

Історична довідка про утворення та здійснення прикордонної охорони на теренах сучасної України від часів Київської Руси до теперішніх часів.


 

Роки

Основні етапи становлення кордону

X – XIІІ ст.

За князівські часи було створено чотири сторожові оборонні лінії: на Сулі, по Трубежу, по Остру та Десні, по Стугні. Створено систему сторожових міст, міст-фортець з гарнізонами, які виставляли спостережливі пости і висилали дозори на роз'їзди, їх завданням було виявляти ворога. Сигналами сповіщення були димові вогнища, важливі відомості передавали гінці. Важливу роль в системі оборони держави грали земляні вали, відомі як «змієві». Київський князь приймав у свою дружину вихідців з народу, що прославилися багатирськими подвигами (Ілля Муромець, Святогор, Альоша Попович, Добриня Микитич). Для захисту своїх володінь князі використовували кочівників, вигнаних половцями із степів, – чорних клобуків. Особливістю періоду феодальної роздробленості було існування боярських володінь з укріпленими замками.

1240 – 1480

Після занепаду Київської Русі на організацію служби по охороні кордонів руських князівств значний вплив мали монголо-татари. Князівства, що знаходилися у васальній залежності від Золотої Орди, виставляли своїх воїнів на західні кордони, намагаючись запобігти вторгненню Литви. Одночасно, князівства, що входили до складу ВКЛ і Московського князівства, охороняли свої східні і південно-східні рубежі від золотоординців. Причому руські князівства охороняли свої рубежі не лише від татар і Литви, але і з ще більшою настороженістю один від одного.

1492 – 1569

З появою на історичній арені запорозького козацтва, можновладці почали використовувати його у прикордонній службі. Набрані на службу черкеси, реєстровці отримували накази охороняти кордони Литви та Польщі. Для того, щоб отримати маєток, заробити кошти, наймались козаки в станичну і сторожову службу Московського царства.

1503

Перші згадки про черкаських козаків, які становили нерегулярне військо у Литві, уряд організовував їх для захисту кордонів від татарських нападів і віддавав під команду так званих старост (козаки князя Дмитрія, князя Ружинського), тобто керівників областей, міст і замків держави.

1512

Перші згадки про державну прикордонну службу в Московському царстві, саме тоді князь Василь ІІІ «утвердив землю свою заставами». Це були сторожі чи притони (постійні застави), що висилались з міст передової лінії в степ і перекривали дороги, а також станиці (кінні роз'їзди), які виконували завдання спостережного, розвідувального і бойового характеру.

1520-ті

Після великого нападу кримського хана Мухаммед-Гірея на Московщину (1521) почала створюватися Централізована сторожова служба, організовувалися сторожі та станиці, які прикривали найбільш небезпечні напрями – рязанський і сіверський. Сіверську землю надійно охороняли севрюки (місцеві жителі) і путивльські козаки. Севрюки підтримували зв’язки з черкаськими і канівськими козаками і через них отримували відомості про татарські набіги.

1533

Черкаський староста Остап Дашкевич виступив на Сеймі в Пйотркові з проектом будівництва на одному з островів Дніпра замку і постійного утриманням там залоги в 2.000 козаків

1571, січень

Іван Грозний призначив начальником станичної і сторожової служби «знаменитого воїна свого часу» М.І. Воротинського, який відзначився в походах проти шведів, кримських татар, при взятті Казані.

1571, лютий

Під керівництвом Воротинського було розроблено і затверджено царем «Боярський приговор про станичну і сторожову службу». Цей документ став першим пограничним Статутом, що визначив порядок служби по охороні рубежів Московської держави.

1572

Польський король Сигізмунд ІІ Август видав універсал про формування загону в 300 козаків і взяття його на військову службу. Цим актом було покладено початок організації з козацтва офіційної прикордонної варти.

1587

Розпочинається будівництво Білгородської захисної лінії, у 1658 р. центр управління переноситься до Білгорода, створюється прикордонний військовий округ.

 

 

XVII ст.

На Слобожанщині формуються п'ять Слобідських козацьких полків: Харківський, Охтирський, Сумський, Острогозький, Ізюмський – завданням яких було боронити кордон від татар. В містах Слободської України були вартові, станичники, дозорні. При острогах будували вежі, маяки, або піраміди для спостереження та термінового попередження димовими сигналами про небезпеку.

1678

Розпочалось будівництво Нової (Ізюмської, чи Цареборисівської) лінії. Будівництво проводилось за планом (межевими книгами) генерала Косогова. Ця лінія була протяжністю у 200 верст, від Цареборисова угору по річках Сіверському Донцеві і Мжі до Коломака.

1713

Петро І створює Українську ландміліцію – військові поселення, призначені для військово-прикордонної служби. Передусім полки Української ландміліції (1762 – 1770 – Українського корпусу) призначались для охорони кордону та боротьби з набігами татар.

 

XVIII ст.

В Гетьманщині, Запорожжі, Слобожанщині створювались спеціальні прикордонні служби. Запорожці виставляють на кордон застави (бекети), що були постійною охороною кордонів вольностей запорозьких козаків. Вздовж лівого берега Дніпра, від гирла ріки Орелі до гирла ріки Кінські Води будуються радути (форпости). При кожній радуті була стайня і неодмінно 50 козаків. Сигналізаційні та спостережні функції виконували фігури і могили. При необхідності запорожці виставляють карантинні (протичумні) застави, проводили розвідку в Криму тощо.

1724

Уряд Російської імперії запровадив протиконтрабандні застави й роз'їзди вздовж кордону з Річчю Посполитою.

1731 – 1735

Була збудована Українська захисна лінія. Ця лінія була протяжністю до 300 км і проходила понад річками: від Дніпра Оріллю, її притокою Берестовою, потім Берекою до Сіверського Дінця. Було збудовано 409 редутів, 16 фортець. Розпочалося спорудження Дніпровської захисної лінії від Дніпра до Азовського моря.

1770 – 80-ті

З просуванням Росії на Чорноморське та Азовське узбережжя, загроза постійної військової небезпеки зменшується, прикордонні структури стають зайвими і українська ландміліція та форпостні команди ліквідовуються, а охорону кордону покладено на митні органи.

1782 -1827

Відповідно Указу Катерини ІІ «Про затвердження митної лінії» — пограничнуслужбу несла вільнонаймана прикордонна сторожа.

кін. XVIII ст.

Знову повернулися до стану, коли організацією прикордонної служби займалися 2 відомства: військове мініністерствово та департамент зовнішньої торгівлі.

1810

Військовий міністр Барклай-де-Толлі розробив «Положення про влаштування воєнної сторожі на кордонах західних губерній», затверджений у січні 1811 р.

1811

Видано «Положення про влаштування Прикордонної козачої сторожі», за яким на кожні 150 верст західного кордону приділявся козацький полк. У Вітчизняну війну 1812 р. козаки займались розвідкою, організацією партизанського руху, приймали участь у Бородинській битві.

5.08.1827

Міністр фінансів Е. Ф. Канкрін підготував на затвердження імператору Миколі I «Положення про влаштування пограничної митної варти».

1832

Митна варта стала називатися прикордонною вартою. Охорона кордону здійснювалася у 2 лінії:

першу становили обсаджені драгунами форпости, другу – вільнонаймані митні об'їждчики.

15.10.1893

Прикордонну варту було передано з митного департаменту до відання міністерства фінансів. Указом Олександра ІІІ було утворено Окремий корпус прикордонної варти (ОКПВ) як особливе регулярне військо, шефом якого став О.Ю. Вітте, були визначені завдання погранварти в боротьбі з контрабандою, а також оороною кордону.

1893 – 1914

Війська ОКПВ включали: управління, 7 округів, 31 бригаду, Біломорський та Керченський окремі відділи, загони і пости. Загальна чисельність корпусу— 36.709 чол., в т.ч. генералів, штаб- і обер-офіцерів — 1.033.

1893 – 1914

На теренах України було утворено 4-й Київський та 5-й Одеський прикордонні округи. Київський округ об'єднував Сандомирську, Томашівську, Волинську та Хотинську бригади. Одеський округ об'єднував Скулянську, Iзмаїльську, Одеську, Кримську – й особливий Керченський відділ.

1914

З початком Першої світової війни прикордонники увійшли до складу діючої армії.

7.03.1918

Рада народних міністрів УНР розглянула справу організації «пограничної варти» та прийняла план створення Окремого корпусу охорони. Командиром корпусу призначено полковника О. Пилькевича.

1918

В добу Української Держави гетьмана П. Скоропадського корпус мав складатись з Волинської, Подільської, Одеської, Чорноморської, Донецької, Північної, Хоперської, Азовської, Курської бригад. Кадри укомплектовувались за рахунок 4 і 5 прикордонних округів. Командиром корпусу було призначено генерала Л. Байкова, береговою охороною – адмірала Фабрицького.

19.03.1920

Рада робітничо-селянської оборони розглянула питання «Про невідкладні заходи щодо посилення охорони кордону Республіки». Реввійськраді Республіки було доручено виділити спеціальні частини для організації прикордонної служби.

1920, жовтень

Директорія – УНР відновила формування частин прикордонної охорони. Було створено кадри управління, командиром залишився О. Пилькевич (у листопаді – генерал-хорунжий). 6 січня 1921 р. начальником корпусу було призначено колишнього прикордонника і військового міністра УЦР О. Жуковського.

28.05.1918

Декретом Ради Народних Комсарів РРФСР засновувалась прикордонна служба. Пешими керівниками Головного управління прикордонної охорони були – В. Р. Менжинський (заступник Голови ВЧК/ОГПУ), О. Л. Певнєв (військовий керівник), П.Ф. Федотов (військовий комісар). Саме ця дата пізніше стала професійним святом солдатів в зелених кашкетах – Днем прикордонника.

6.09.1918

Було зхапроваджно прикордонну форму, зокрема, кашкет, папаха с зеленим верхом.

1920

Прийнято рішення про передачу охорони усіх кордонів у ведення Особливого відділу ВНК (ВЧК).

8.04.1920

Прикордонна служба взяла під контроль морське узбережжя від Дністровського лиману до Очакова.

1921, травень

Рішення про повернення до прикордонних військ фахівців, які мали досвід прикордонної служби.

27.09.1922

Прийнято постанову про передачу справ з організації охорони кордону на суходолі і морському узбережжі відділу ДПУ УРСР.

25.10.1922

Затверджено положення про Окремий прикордонний корпус, в Україні було утворено Український і Кримський прикордонні округи.

1926

Керівний орган прикордонних військ реорганізований у Головне управління прикордонної служби.

1923, січень

Створено Чорноморську прикордонну флотилію з 4-х загонів прикордонних кораблів, які дислокувалися в Одесі та Севастополі.

1923

Відкрито Вищу прикордонну школу, формується контрольно-перепускна служба прикордонних військ, морська погранична охорона.


           1924

Запроваджено нову систему організації прикордонних військ: округ–загін–комендатура–застава.

1930-ті

Службове собаківництво і слідопитство в прикордонних військах стає самостійним напрямом оперативно-службової діяльності.

21.07.1932

В складі прикордонної охорони та військ ОДПУ формуються перші авіаційні загони.

 

1930-ті

На бойовому рахунку легендарного прикордонника, в 30-ті роки відомого слідопита, Героя Радянського Союзу Микити Федоровича Карацупи (народився в с. Олексіївка, Запорозька область) 467 затриманих диверсантів, шпигунів та інших порушників. Заставі «Полтавка» Гродековського Червонопрапорного прикордонного загону, де служив М.Ф. Карацупа, присвоєно його ім’я.

22.06.-2.07.1941

3 застава 86 Августівського погранзагону В.М. Усова відбила наступ батальона ворожої піхоти і танків; 7 застава 90 Володимир-Волинського погранзагону В.В. Петрова 5 годин утримувала переправу через Західний Буг; 17 застава Рава-Руського погранзагону Ф.В. Моріна заступила шлях ворогу на Львів; 13 застава 90 Володимир-Волинського погранзагону О.В. Лопатіна 11 діб вела бій з переважаючими силами ворога.

1941, липень

Зі складу прикордонних і внутрішніх вйськ сформовано 15 стрілецьких дивізій. Командирами 13 дивізій були призначені прикордонники.

1941 – 1945

Безпосередньо в боях на фронті прийняло участь 113.000 прикордонників, в т.ч. 19.065 офіцерів і генералів. Понад 60 тисяч прикордонників віддали своє життя за перемогу. Майже 200 прикордонників стали Героями Радянського Союзу, серед нихз 24 моряка-прикордонника і 21 льотчик. Тридцять шість прикордонних полків нагороджені орденами, 25-ти полкам присвоєно почесні найменування.

1942 – 1944

50 партизанських загонів в тилу ворога очолювали прикордонники, серед них партизанське зєднання М.І. Наумова здійснило глибокі рейди по тилам ворога, пройшовши з боями понад 10.000 км. Війну він почав старшим лейтенантом, в березні 1943 р. йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу, а в квітні він став генерал-майором.

1957

Прикордонні війська (ПВ) передані із МВС до КДБ при РМ СРСР.

1958

Рада Міністрів СРСР приймає постанову про щорічне святкування 28 травня як Дня прикордонника.

24.05.1982

Утворено Київську міську організацію ветеранів прикордонних військ, головою було обрано учасника бойових дій генерал-майора у відставці Косовця Олександра Кириловича.

4.11.1991

Прийнято Закони України «Про Державний кордон України» та «Про Прикордонні війська України». Західний прикордонний округ Прикордонних військ СРСР охороняв 2965 км кордону на території України. До його складу входило 125 прикордонних застав, 25 кораблів та 85 катерів.

1991 – 1993

Під керівництвом першого командувача Прикордонних військ України генерала армії України В.О. Губенка відбувалося утворення і становлення Прикордонних військ незалежної України.

4.12.1992

Створено Інститут Прикордонних військ України в м. Хмельницькому. Для підготовки молодого поповнення, командирів відділень і молодших спеціалістів сформовано 3 навчальних загони у містах Івано-Франківськ, Оршанець та Алчевськ.

1994 – 1999

Під керівництвом генерал-полковника В. І. Банних продовжується розбудова Прикордонних військ, вирішуються завдання, які передбачалися довгостроковою Комплексною програмою розбудови державного кордону України тощо.

2000 – 2003

Під керівництвом Голови Держкомкордону генерал-полковника Б.М. Олексієнка відбувається підготовка до реформування Прикордонних військ у правоохоронний орган спеціального призначення.

2003 – 2014

Здійснюється перехід від військової до правоохоронної структури відомства, ліквідовано дублювання в діяльності структурних ланок управління, оптимізовано структуру управління, реорганізовано підрозділи охорони кордону за європейським типом у відділи прикордонної служби; розпочато реформування Морської охорони; здійснено повний перехід до комплектування на контрактній основі.

2003

Набрали чинності закони «Про Державну прикордонну службу України» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Державну прикордонну службу України».

19.06.2006

Схвалення Концепції розвитку Державної прикордонної служби України на період до 2015 р.

13.07.2007

Схвалення Державної цільової правоохоронної програми «Облаштування та реконструкція державного кордону» на період до 2015 р.

2014 – 2015

Посилення військової компоненти в системі відомства, яку адаптовано до умов ведення бойових дій в зоні АТО. Створюються оперативно-бойові прикордонні підрозділи, які беруть під контроль лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями Луганської та Донецької областей, проводиться облаштування та фортифікаційне укріплення новостворених підрозділів.

11.11.2015

Схвалення Концепції Державної цільової правоохоронної програми «Облаштування та реконструкція державного кордону» на період до 2020 р.

2016

Опрацьовано та затверджено Концепцію Державної цільової правоохоронної програми «Облаштування та реконструкція державного кордону» на період до 2020 р.

2014 – 2017

Під час виконання завдань при проведенні антитерористичної операції на Сході держави 67 прикордонників віддали життя за свободу та незалежність України, понад 400 – отримали поранення. За мужність та героїзм 665 прикордонників нагороджені державними нагородами, 2842 – відомчими відзнаками.

За дорученням Комітету ГО "ВОВП" цей матеріал  було

підготовлено членом Комітету генерал-майором запасу Треус С.П. 

Ця сторінка розповість про історію ОКПП "Київ" та непересічних особистостей, які її творили на                                                                               протязі семи десятиліть...




Памятник 150 пограничным псам, которые «порвали» полк фашистов в рукопашном бою...

Эта единственная за всю историю мировых войн и конфликтов битва людей и собак, произошла в Украине, в самом ее центре, а дело было так…

 

Шел третий месяц войны, точнее, он только начался, когда в конце июля произошли события, впервые изменившие ход Великой Отечественной, или весь ход «Восточной компании», как называли войну в ставке Гитлера. Немногим известно, что по его же приказу, к 3 августа должен был пасть Киев, а на 8-е число на «парад победы» в столицу Украины собирался приехать сам Гитлер, да не один, а с вождем Италии Муссолини и диктатором Словакии Тиссо. В «лоб» взять Киев не удалось, и поступил приказ, обойти его с юга… Так в людской молве появилось страшное слово «Зеленая Брама», местность, не указанная ни на одних картах великих сражений Великой Войны.

Этот лесисто-холмистый массив на правобережье реки Синюха, возле сел Подвысокое в Новоархангельском районе Кировоградщины и Легезино Тальновского района Черкащины лишь сегодня известно, как одно из самых трагических событий первых месяцев Великой Отечественной войны. Да и то, благодаря тому, что участником ожесточенных боев в ходе Уманской оборонительной операции был известный поэт-песенник Евгений Аронович Долматовский. С выходом в 1985-м его книги «Зеленая Брама» (полного формата) тайна «Зеленой Брамы» была раскрыта… В этих местах попали в окружение и были практически полностью уничтожены отходящие от западной границы 6-я и 12-я армии Юго-Западного фронта генералов Музыченко и Понеделина. К началу августа они насчитывали 130 тысяч человек, из Брамы к своим вышло 11 тысячам солдат и офицеров, главным образом из тыловых частей. Остальные - либо попали в плен, либо навсегда остались в урочище Зеленая Брама...


В отдельном батальоне пограничного отряда охраны тыла Юго-Западного фронта, который был создан на базе Отдельной Коломийской пограничной комендатуры и одноименного пограничного отряда, с тяжелыми боями отступающего от границы, находились служебные собаки. Они вместе с бойцами пограничного отряда стойко переносили все тяготы сурового времени. Командир батальона, он же замначальника штаба Коломийского погранотряда майор Лопатин (по другим данным, сводным отрядом командовал майор Филиппов), несмотря на крайне плохие условия содержания, отсутствие надлежащего корма и на предложения командования отпустить собак, этого не сделал. У села Легедзино батальон, прикрывая отход штабных частей командования Уманской армейской группировки, 30 июля принял свой последний бой... Силы были слишком не равными: против полтысячи пограничников полк фашистов. И в критический момент, когда немцы пошли в очередную атаку, майор Лопатин дал приказ послать в рукопашный бой с фашистами пограничников и служебных собак. Это был последний резерв. Зрелище было страшное: 150 (данные различные – от 115 до 150 пограничных псов, в т.ч. и из Львовской пограншколы служебного собаководства) обученных, полуголодных овчарок, против поливающих их автоматным огнем фашистов. Овчарки впивались фашистам в глотки даже в предсмертных судорогах. Противник, искусанный в прямом смысле и порубанный штыками, отступил, но на подмогу подошли танки. Искусанные немецкие пехотинцы, с рваными ранами, с воплями ужаса, вспрыгивали на броню танков и расстреливали бедных псов. В этом бою погибли все 500 пограничников, ни один из них не сдался в плен. А уцелевшие собаки, по словам очевидцев – жителей села Легедзино, до конца остались преданными своим проводникам. Каждая из уцелевших в той мясорубке, улеглась возле своего хозяина и никого не подпускала к нему. Немецкие звери, пристреливали каждую овчарку, а те из них, кого не подстрелили немцы, отказывались от пищи и умерли от голода на поле…

 

«Остановись и поклонись. Тут в июле 1941 года поднялись в последнюю атаку на врага бойцы отдельной Коломийской пограничной комендатуры. 500 пограничников и 150 их служебных собак полегли смертью храбрых в том бою. Они остались навсегда верными присяге, родной земле».

Даже сельским «Сиркам» досталось – немцы расстреливали крупных собак селян, даже тех, кто был на привязи. Лишь одна овчарка смогла доползти до хаты и со слезами в глазах упала у двери. Преданного четвероногого друга приютили, выходили, а по ошейнику на ней селяне узнали, что это были пограничные псы не только Коломийской погранкомендатуры, но и специальной школы служебного собаководства капитана М.Е. Козлова. 

После того боя, когда немцы собрали своих погибших, по воспоминаниям жителей села (к сожалению уже мало оставшихся на этом свете) было разрешено похоронить советских пограничников. Всех, кого нашли, собрали в центре поля и похоронили, вместе со своими верными четвероногими помощниками, а тайну захоронения спрятали на долгие года… Исследователь того памятного боя Александр Фука говорит, что память о героизме пограничников и их помощников среди жителей села была настолько велика, что, несмотря на присутствие немецкой оккупационной администрации и отряда полицаев, пол села мальчишек с гордостью носили зеленые фуражки погибших… А хоронившие пограничников местные жители, прячась от фашистов, выдирали из красноармейских книжек и офицерских удостоверений фотографии погибших, чтобы потом отправить их для опознания (хранить такие документы было смертельной опасностью, поэтому установить фамилии героев не удалось).

        А запланированная триумфальная встреча Гитлера и Муссолини состоялась 18 августа, но, конечно же, не в Киеве, а там, у Легедзино, на том шляху, который вел до Тального и который держали, как свою границу советские пограничники. 

Лишь в 1955-м, жители Легедзино смогли собрать останки почти всех 500 пограничников и перенести их к сельской школе, возле которой и находится братская могила.

          А на окраине села, там, где и проходил единственный в мире рукопашный бой людей и собак с фашистами, 9 мая 2003-го на добровольные пожертвования ветеранов Великой Отечественной, пограничных войск и кинологов Украины был установлен единственный в мире памятник человеку с ружьем и его верному другу – собаке. Такого памятника больше нигде нет


Легедзино, окраина села.

Война. Фашисты шли, как на параде.

Здесь в сорок первом Армия легла,

Оставив повесть о погранотряде.

Черкащина, равнинные бои

Растёрли в пыль «слепую оборону».

 

Войска сдержать лавину не смогли.

Колокола готовы к перезвону.

Тут на пути германского катка

Поднялись в рост зелёные петлицы.

Эх, как ты, жизнь, ничтожно 

коротка!

 

За Родину!.. И покатились фрицы.

Неравный бой. Застава полегла.

Пятьсот бойцов погибло в жаркой  драке.

А тут иного быть и не могло...

 

Но на врага вдруг ринулись собаки...

Сто пятьдесят родных 

служебных псов

Шли в контратаку, в лоб, 

не зная страха.

А бег их был прекрасен и суров.

Эх, тяжела ты, шапка Мономаха!..

 

Сто пятьдесят собак порвали полк

Непобедимой вражеской пехоты.

Всё понимая, выполнили долг

Бойцы резерва из хвостатой роты.

Река - Синюха, памятник, цветы.

Две стелы рядом - людям и собакам.

 

А на полях - прогнившие кресты,

Холмы врагов, покрывшиеся мраком.       

 

 Александр Журавлёв

 

(Из материалов сайта МИР ТЕСЕН)


Пам'яти воїнів-прикордонників 20-го Славутського Червонопрапорного прикордонного

полку (загону), що полягли в боях за Батьківщину на Бориспільській землі присвячується:

      З початком Великої Вітчизняної війни 20-й Славутський Червонопрапорний прикордонний загін після важких боїв на старому кордону в складі 12 комендатур відходив на Житомир. 12-я комендатура при відході увійшла в підпорядкування 22 прикордонного загону, діяла з ним у складі 12-ї армії, її доля невідома.

 

                 З 2 по 17 липня 1941 року в боях з супротивником брали участь тільки підрозділи 8, 9 і 10 комендатур. В результаті боїв і бомбардувань загін за цей період втратив убитими 7 бійців, поранено 13 (старшого і серединього начскладу  - 4, молодшого начскладу - 2, червоноармійців - 7, пропали безвісти 30 прикордонників загону.

       Після боїв за Житомир і Бердичів загін прибув до Києва і зайняв
 

 

оборону на підступах до міста (14-15 липня). 20 ПО продовжуючи виконувати завдання з оборони Києва, знаходився в оперативному підпорядкуванні 3-й повітряно-десантної бригади і займав оборону по р. Ірпеть в Київському укріпленому районі. Загін успішно вів розвідку противника, маючи ряд непоганих показників в цій справі. (Див. Донесення №№ Е / К0060765, Е / 060788, Е / 060799. (Л.58)

         «У число військ, які обороняли північно-західний сектор на підступах до Києва, був включений і 20-й Славутський прикордонний загін (командир майор Ф. Т. Любченко). Прикордонники зайняли оборону в центрі укріпрайону. Вночі 18 вересня, отримавши наказ про залишення Києва, наші частини рушили до дніпровських переправ. Відхід прикривали дивізії Київського укріпрайону і 20 прикордонний полк. В ар'єргарді – 87 стрілецька дивізія і 4 дивізія внутрішніх військ. Командир 4 дивізії полковник Ф.М. Мажірін, останній комендант Києва, віддав наказ про підрив мостів через Дніпро, до яких рвалися фашисти. У числі останніх

захисників Києва в другому ешелоні відходив 20 прикордонний загін. 20 вересня йому довелося витримати бій в районі Борисполя, брати участь в нічному бою під Баришівкою і в прикритті прориву з оточення групи заступника наркома внутрішніх справ Української РСР Т.А. Строкача ... ».

За період з 15.7. по 15.9.41 р загін вів успішну розвідку противника і невеликі бої за переднім краєм оборони.

17 вересня 1941 загін у зв'язку з ускладненням обстановки потрапив в оточення на підступах до Києва. Був відрізаний від своїх військ  і героїчно боровся в оточенні при відході вів запеклі бої з противником і зазнав великих втрат.

 

З числа 937 чоловік особового складу, що опинилися в оточенні, до своїх вийшли тільки 24 чололовіка (старщого і середнього начальницького  складу - 11, молодшого начскладу – 6, та рядового складу - 7 чоловік).

Начальник 20 прикордонного загону майор Любченко за свідченням військовослужбовців, що  вийшли з оточення, в одному з боїв був поранений і не вийшов, а військовий комісар прикордонного загону старший політрук  Іванов, будучи тяжкопораненим, застрелився.

Майже весь особовий склад загону загинув в нерівній боротьбі. Лише невелика група бійців і командирів на чолі з політруком Харламовим пробилася крізь вороже кільце, пройшла з боями через зайняті противником райони і зі зброєю в руках вийшла до своїх.  Доля Прапора частини та ордена Червоного Прапора загону досі не встановлена. Відомо тільки, що «Прапор частини і орден загону виносив з оточення політрук - орденоносець, депутат Верховної Ради Української РСР тов. ДУДІН. Його бачили в кінці вересня з групою прикордонників в районі Березань. З оточення ДУДІН не прийшов». З доповіді політвідділу прикордонних військ ПЗФ від 15.4. 42 роки. За 20-му Славутському прикордонного загону. (Лист 23). Музей ПВ. Папка 40, дело10).

 

Пам'ять про героїв прикордонників, що віддали своє життя у боях за Батьківщину в роки Великої Вітчизняної та ІІ світової війни безсмертна! 

 

В межах адміністративної території села Іваньків розташований пам’ятник на братській могилі загиблих воїнів 20-го Славутського прикордонного полку та моряків Пінської військової флотилії, які тримали оборону в районі села Іваньків, Бориспільського району, Київської області у серпні-вересні 1941 року.

 

             Відповідальні за стан пам’ятника – Іванківська сільська рада, ОКПП «Київ», Бориспільська організація ветеранів-прикордонників, Іванківська середня школа.

На території меморіально-паркового комплексу «Книшове кладовище» у місті Борисполі розташована пам’ятна стела воїнам-прикордонникам 20-го Славутського прикордонного полку, що загинули на землі Бориспільщини в районі села Іваньків у вересні 1941 року у боях з німецько-фашистськими загарбниками, а також  були закатовані у концтаборі військовополонених.

           Пам’ятна  стела та прикордонний стовп знаходяться в межах меморіального комплексу присвяченого пам’яті воїнів Радянської армії, які загинули захищаючи Батьківщину на території Бориспільського району Київської області у серпні-вересні 1941 року.

            Відповідальні за стан меморіального комплексу – виконком Бориспільської міської ради та Бориспільська міська організація ветеранів України. Відповідальні за стан пам’ятної стели воїнам 20-го Славутського прикордонного полку – ОКПП «Київ» та Бориспільська організація ветеранів-прикордонників.


Ніколи не забудуть мужності та героїзму прикордонників бориспільчани. Саме на цій землі біля села Іванкова встали на шляху німецько-фашистських загарбників воїни Славутського прикордонного загону (20-й Славутський Червонопрапорний полк прикордонних військ НКВС) на чолі зі своїм командиром майором Фролом Тихоновичем Любченко. Пліч-о-пліч з моряками Пінської річкової флотилії вони прийняли жорстокий та не рівний бій. Тільки через їх бездиханні тіла окупанти змогли пройти далі на Схід.


Люди кордону

 Командир 20-го Славутського прикордонного полку майор Любченко Фрол Тихонович

ЛЮБЧЕНКО Фрол Тихонович

народився 31 серпня 1899 на хуторі Курський, Буланівського району, Оренбургської області, українець, з селян, член ВКП(б) з 1925 року. Загальна освіта - початкова, військова - закінчив командні курси в 1923 році в м. Владикавказі і Вищу прикордонну школу ОГПУ в 1928 році, одружений. У РККА з 18 квітня 1918 по 1923 р.

У період Громадянської війни брав участь у боях проти Дутова, Колчака, Антонова. У бою під м. Орськ в вересні 1918 року був контужений. У 1928 році переведений для подальшого проходження служби в Прикордонні війська. До 1940 працював на командних посадах у частинах Середньоазіатського округу, а в лютому 1940 року був призначений на посаду начальника штабу 20-го Славутського Червонопрапорного прикордонного загону. 

 

Наказом НКВС СРСР № 336 від 13 березня 1940 йому присвоєно військове звання «майор». 23 лютого 1938 нагороджений    медаллю « XX років РККА», 15 лютого 1941 року - орденом «Знак Пошани».

З червня 1941 року командир 20 Прикордонного полку. Пропав безвісти у вересні 1941 року.

Виявлено 13 квітня 2011 р. при проведенні земляних робіт в неврахованному похованні в м. Борисполі, Київської області. Пізнаний ВГО "Закінчимо війну". Був розстріляний німецькими окупантами в числі військовополонених і поранених з санітарного поїзда у вересні 1941 року.     


           

 Племінниці Фрола Тихоновича Любченка, доньки його рідного брата Івана Тихоновича, який теж віддав життя за Батьківщину в роки Великої Вітчизнянної війни - Надія Іванівна, Ганна Іванівна, Антоніна Іванівна.

       Наразі нічого не відомо про сім'ю Фрола Тихоновича:

дружина - Любченко (Тряпкіна) Прасковія Артемівна - 1902 року народження,

доньки - Бригітта Фролівна - 1927 року народження, Надія Фролівна - 1929 року народження. (Данні отримані з газети "Вечірній Оренбург" №20 від 19 травня 2011 року)

 

 

70-річчю генерал-майора Гуліка Миколи Георгійовича присвячується.

   ВІЙСЬКОВИХ ВИШІВ РІЗНИХ ЕПОХ ОБ’ЄДНУЮТЬ СПІЛЬНІ СПОГАДИ. ВОНИ ПОВ’ЯЗАНІ З ОТРИМАННЯМ ПЕРШОГО ОФІЦЕРСЬКОГО ЗВАННЯ, ДАЛЕКОГЛЯДНИХ ПЛАНІВ ЩОДО ВІЙСЬКОВОЇ КАР’ЄРИ, СПОДІВАНЬ ЩОДО ПЕРШИХ САМОСТІЙНИХ КРОКІВ У ДОРОСЛОМУ ЖИТТІ, ПРАГНЕННЯ РЕАЛІЗУВАТИ СЕБЕ НА СЛУЖБІ. ОДНИМ СЛОВОМ – ВЕСЬ СВІТ У ТВОЇХ ДОЛОНЯХ! ТАК ДУМАВ І ЛЕЙТЕНАНТ МИКОЛА ГУЛІК, ВИПУСКНИК МОСКОВСЬКОГО ВИЩОГО ПРИКОРДОННОГО КОМАНДНОГО УЧИЛИЩА, ЯКИЙ У 1971 РОЦІ ОТРИМАВ ПРИЗНАЧЕННЯ У ЗАКАВКАЗЬКИЙ

ПРИКОРДОННИЙ ОКРУГ. 

   СЬОГОДНІ МИ РОЗПОВІМО ПРО ГЕНЕРАЛА-ПРИКОРДОННИКА, ЖИТТЄВИЙ ТА СЛУЖБОВИЙ ШЛЯХ ЯКОГО – ДОСТОЙНИЙ ПРИКЛАД ДЛЯ НОВОГО ПОКОЛІННЯ ЗАХИСНИКІВ КОРДОНУ.

1

ЮВІЛЯР

 

П’ЯТЬ ДНІВ ЛЕЙТЕНАНТСЬКОГО ЛІТА

    – Процес очікування першого призначення – досить виснажливий для курсантів. Нас, завтрашніх лейтенантів, дуже тривожило, в яких умовах доведеться починати офіцерську

кар’єру на кордонах СРСР: у горах, пісках, снігах чи навіть в оточенні вічної мерзлоти, – ділиться спогадами Микола Георгійович.

    Закавказький прикордонний округ 70-х років минулого століття був найбільш оперативним. Його підрозділи охороняли кордони з Туреччиною та Іраном в умовах виснажливого субтропічного клімату. В складі округу були 12 прикордонних загонів, п’ять

КПП, дві окремі морські бригади, авіаескадрилья. На ділянках його відповідальності затримували найбільшу кількість порушників державного кордону.

   – Зі штабу округу, який дислокувався у Тбілісі, для подальшого проходження служби, мене направили у Ленкоранський прикордонний загін, призначивши на посаду заступника

 

начальника застави. І перші п’ять днів служби у новій якості були справжнім випробуванням, – згадує ті часи Микола Георгійович. – У перший день перебування на заставі 45 військовослужбовців з 64, що встигли на вечерю з’їсти макарони з м’ясом, отримали сильне харчове отруєння. За годину всі вони вже не могли встати з ліжка, а сімох просто із застави вертольотом забрали до шпиталю. Кордон на цій ділянці певний час охороняв резерв прикордонної комендатури. Того дня я зробив перший для себе висновок: необхідно особисто вникати в будь-які питання, навіть, на перший погляд, другорядні. Це стосується і організації харчування особового складу.

    Далі – більше. На третій день служби на ділянці застави розпочалася масштабна пожежа. Розпал літа, температура зашкалювала за +40 градусів, земля, трава, кущі – все сухе... Від іскри двигуна трактора «Білорусь», який обробляв контрольно-слідову смугу, миттєво зайнявся «червоний півень». 

Щоб не сталося масштабного лиха, на допомогу приїхали три підрозділи зі складу прикордонної комендатури. Після ліквідації наслідків пожежі від моєї новесенької форми залишилися жалюгідні шматки...

    2

 На п’ятий день служби заставу підняли по тривозі, оскільки спрацювала електрична сигналізаційна «система». Разом з тривожною групою я відбув на ділянку кордону. На контрольно-слідовій смузі виявили сліди двох порушників – починаємо переслідування, наздоганяємо двох чоловіків. Зупинятися та підкорятися нашим вимогам вони відмовилися! Довелося вступити у єдиноборство та затримати цих порушників. Як з’ясувалося згодом, ми арештували двох злочинців, які нещодавно втекли з пересильної тюрми, що знаходилася неподалік Баку. Здолавши понад двісті кіломе-

трів, вони збиралися незаконно потрапити за кордон.

    – І ось після всіх цих неординарних подій, що трапилися протягом перших п’яти днів офіцерської служби, сидячи у канцелярії, я задумався: чи зможу витримати такий ритм життя та служби у найближчій перспективі, чи впораюсь? – продовжує Микола Георгійович. – Вирішив не здаватися. З часом втягнувся у прикордонну службу і витримав цей нелегкий період. А вже за дев’ять місяців мене призначили начальником застави. В цьому аспекті згадую командира загону підполковника Володимира Івановича Стуса. Як мудрий керівник він давав поради, завжди був готовий вислухати нас, лейтенантів, морально підтримував молодих офіцерів. Згодом, після чотирьох років служби на «зеленці», молодий офіцер виніс для себе декілька життєвих уроків. «Служба на прикордонній заставі демонструє, хто ти є насправді. Адже постійно, як керівник, ти на очах у всього колективу, в центрі усіх службових подій та побутового життя підрозділу. Підлеглі

будуть готові піти за командиром, як то кажуть, у вогонь і воду, тільки будучи впевненими у його здібностях, професіоналізмі і порядності» – так розмірковував старший лейтенант Гулік.

 

СПЕКОТНІ СЛУЖБОВІ БУДНІ

НЕ КУРОРТНОЇ ОДЕСИ

    А далі у військовій біографії офіцера – навчання у військовій Академії ім. Фрунзе, яку він закінчив з відзнакою, та подальша служба у Північно-Західному прикордонному окрузі. А у 1985 році вже підполковника Гуліка

призначають на посаду заступника начальника ОКПП «Одеса».

 

    – Тільки на перший погляд могло здаватися, що ця посада – тепле місце у курортній Одесі, – говорить Микола Георгійович. 

– Насправді доводилося  організовувати службу в складних 


3

умовах. Зона відповідальності – Ільїчівський морський торговий порт. У той час це – 25 причалів, поромна переправа, 12 причалів рибного порту, два рейди – внутрішній та зовнішній. Доводилося перевіряти величезні вітчизняні та іноземні контейнеровози, зерновози, автовози, різноманітні торгові судна водотоннажністю від 20 до 100 тисяч тонн та з командою по 600-700 осіб. Досвід – колосальний. Микола Георгійович згадує неординарний випадок на ОКПП «Одеса».

    – В один з днів заходить у порт велике судно – плавбаза «Схід». Суднокоманда – понад 600 осіб, працюють кілька консервних ліній, трюми забиті гофротарою, металевою стрічкою, мішковиною. Оглядова група – 70 прикордонників. І от в одному з технічних приміщень виявляють місце, де явно перебувала людина, таке собі лежбище. Ніхто з суднокоманди не зізнається, адже це миттєве звільнення та неминуче покарання. Капітан дає слово, що чужинців на борту немає. Як перевірити їхні слова, як переконатися, що зайвих осіб на судні немає? Тримати плавбазу біля причалу і ретельно перевіряти кожен відсік – людей і часу не вистачить, адже графік руху кораблів вельми динамічний, на підході наступне судно.

    – На допомогу прийшли знання, які підштовхнули на нестандартну ідею, – продовжує розповідь Микола Георгійович. – Разом із судном, оглядова група «стає» на внутрішній рейд, я розставляю прикордонників на ключових точках біля службових приміщень, відсіків та трюмів, а капітан включає на повну потужність холодильні камери... Чекаємо. За деякий час, коли температура у технічних приміщеннях знизилася до –25, на свіже повітря вийшли двоє задубілих «зайців». Завдання – виконане. Терпіння, впевненість та досвід дали свої результати!

    З досвіду служби на морському КПП Микола Гулік на все життя запам’ятав, що всі портові об’єкти, зокрема чис ленні троси, вантажні крани, причали – це об’єкти підвищеного ризику. Тому суворе дотримання правил безпеки завжди на першому місці для командира та його підлеглих. «Інакше – в один день можеш так і залишитися лейтенантом...» – з долею професійного гумору говорить Микола Георгійович і додає: «Говорячи про той період служби, обов’язково слід згадати керівника – начальника ОКПП «Одеса» полковника Бориса Родіоновича Філіпова.

4

Його називали легендою ОКПП, водночас відмічаючи його складний характер. Він був досвідченим офіцером, який заслужено користувався авторитетом у всього особового складу. Свій досвід та знання він щодня передавав підлеглим, зокрема і мені, своєму молодому заступнику».

 

ІСТОРІЯ ОДНОГО ФОТО 

    У 1987 році підполковника Гуліка призначають командиром ОКПП «Мостиська», що згодом стане ОКПП «Прикарпаття». До його складу на той час входили автомобільні та залізничні пункти пропуску західного регіону та аеропорт «Львів».

    Цей історичний для СРСР час увійшов у підручники як період перебудови. Керівництво країни поступово відходило від жорсткої внутрішньої політики. Одним з напрямів демократичних змін мала стати урядова постанова про спрощення порядку виїзду громадян СРСР за кордон. Отримати закордонний паспорт стало значно простіше. Тому кількість співвітчизників, охочих подивитися на життя держав соціалістичного табору була досить великою.

Заради справедливості слід зауважити, що жителі країни у більшості їхали за кордон не з туристичною метою, а з бажанням вирішити матеріальні проблеми, купити дефіцитні товари, адже радянський карбованець втрачав свою покупну спроможність дуже швидко. Тому в магазинах закупали

невелику побутову техніку та товари широкого вжитку. Кожен з подорожуючих мав чималий багаж, прагнучи реалізувати його у  Чехословаччині, Угорщині, Польщі! Ідеальний варіант – Югославія! Однак до заповітної мрії необхідно було ще доїхати. Західні кордони СРСР від Бресту до Чопу на існуючих пунктах пропуску почали «тріщати по швах».

    – Попри те, що Західний прикордонний округ мав розгалужену мережу міжнародних пунктів пропуску, – розповідає Микола Гулік, – впоратися з новими викликами, а саме зі зростаючим пасажиропотоком, контролюючі

служби на кордоні виявилися не готові. В поїздах закордонного прямування при стандартній завантаженості пасажирами 600 осіб у вагонах тіснилося півтори тисячі.   Або взяти пункт пропуску «Шегині». Його проектна  спроможність тоді передбачала щодобово пропускати 600 одиниць легкового 


5

автотранспорту, 50 автобусів і загалом до трьох тисяч пасажирів. Проте були періоди, коли щодня тільки на виїзд прикордонники оформлювали до двох тисяч одиниць легкового автотранспорту та приблизно сто автобусів. І все одно черги перед

пунктом пропуску сягали 12 кілометрів. Це приблизно сім тисяч автомобілів, 400 автобусів, понад 20 тисяч пасажирів! Вони чекали своєї черги по кілька діб. Невизначеність, відсутність мінімальних побутових та санітарних умов творили з людьми неймовірне: лють, роздратованість, пияцтво, вседозволеність... Поведінка неорганізованого людського натовпу набувала стану масового психозу. Зазвучали гасла, що необхідно повністю відкрити кордон. Газети виходили з принизливими статтями та заголовками на кшталт

«Шлях Мостиська – Шегині – це дорога смерті». І хоча в кабінках  паспортного контролю працювала максимальна кількість прикордонників, включаючи офіцерів штабу загону, загальна ситуація набувала вибухового характеру. А головне – вирішення проблеми виходило за рамки повноважень прикордонників. Що робити? Як змінити ситуацію, вистояти і витримати людський натиск? Як перетворити справедливий народний гнів на позитивне ставлення до охоронців кордону? І тоді начальник ОКПП полковник Микола Гулік почав відкрито підіймати цю нагальну проблему на різних рівнях. Були звернення до вітчизняних дипломатів, урядовців, посадовців різних рангів, які проїжджали кордон через ті ж «Шегині» і на власні очі бачили небезпечну ситуацію. На цих ділянках, для висвітлення об’єктивного стану справ, побували кореспонденти різних видань та знімальні групи телебачення, яких кликали самі прикордонники. Микола Георгійович особисто запрошував комісії з округу для вивчення проблеми та реагування на непросту ситуацію.

    – Ми зверталися до органів місцевої влади, я особисто зустрічався з В’ячеславом Чорноволом, який тоді обіймав посаду Голови Львівської обласної Ради, і обговорював з ним та його командою складну ситуацію в прикордонні, – згадує Микола Георгійович. – Однак кардинально вплинути на це питання могла тільки республіканська влада. І от восени 1990 року в пункт пропуску «Шегині», перебуваючи з робочою поїздкою по західному регіону, прибув тодішній Голова Верховної Ради України Леонід Кравчук. Я доповів Леоніду Макаровичу про ситуацію на ділянці відповідальності та виклав пропозиції щодо ліквідації багатокілометрових черг на західному кордоні. Майбутній перший Президент України уважно вислухав мене, поставив уточнюючі питання, розмовляв з іншими посадовцями та просто людьми на кордоні. Внаслідок наших спільних зусиль були розширені штати

прикордонних підрозділів, місцеві пункти пропуску «Рава-Руська», «Ягодин», «Ніжанковичі», «Устилуг» отримали статус міжнародних, кілометрові черги зникли з нашого життя. А на згадку про цей нелегкий період служби залишилася фотографія, зроблена фотокореспондентом одного з видань. Погляди та настрій дійових осіб на світлині стурбовані, адже від правильності та оперативності рішень залежала тоді стабільність у прикордонні, – підсумовує Микола Георгійович.

    

 

6

КОМАНДИРСЬКЕ РІШЕННЯ 

    Влітку 1995 року полковника Миколу Гуліка з ОКПП «Прикарпаття» переводять на посаду заступника начальника управління прикордонного контролю Державного комітету у справах охорони державного кордону. Для Миколи Георгійовича почалася здебільшого штабна робота, пов’язана з відпрацюванням розпорядчих документів, службовими розслідуваннями, вирішенням організаційних питань. За словами самого офіцера, у цей період він прагнув проводити більшу частину службового часу у відрядженнях на кордоні, допомагаючи у становленні молодим командирам, передаючи їм накопичений досвід. Проте одного дня, у червні 1996 року, полковника Гуліка викликало керівництво відомства і запропонувало очолити ОКПП «Київ». Хоча це більше нагадувало наказ, а не пропозицію. Така була службова необхідність. Ситуація у підрозділах головних повітряних воріт країни була непростою. Аналітика свідчила, що понад шість тисяч незаконних мігрантів щомісяця потрапляли в нашу країну саме через столичні аеропорти.

    Новопризначений керівник не став одразу «рубати шаблею». Перші два тижні він вникав у справи, спостерігав за роботою підлеглих,  контролерського складу на лінії паспортного контролю, спілкувався з представниками інших служб і робив висновки. Нового командира одразу неприємно вразила кількість зайвих людей, які знаходилися у залі прильоту. Причому «працювали» вони там, де їх не мало бути взагалі. Будь-який закордонний рейс ще до лінії паспортного контролю зустрічали представники різних приватних фірм та організацій, котрі, як посередники, видавали іноземцям запрошення, туристичні ваучери, довідки та інші

фіктивні документи. Саме ці папери слугували надійним підґрунтям для отримання візи на лінії паспортного контролю та подальшого легального в’їзду в Україну. А згодом цих «туристів», «студентів» або «бізнесменів» десятками та сотнями затримували при спробі порушити західний кордон держави.

    – Я прийняв рішення діяти за висловом: «Іди своїм шляхом, а люди нехай говорять, що хочуть». В один з робочих днів за моїм рішенням всі іноземці, які прибували в Бориспіль з-за кордону не покидали борт літака без пред’явлення підтверджуючих документів на право в’їзду в Україну, – говорить Микола Георгійович. – Тобто наші співвітчизники спокійно проходили з трапу до кабінки паспортного контролю, інші, а це майже 90% пасажирів, залишалися на повітряному судні. Другим радикальним кроком стало рішення щодо повного звільнення залу від організацій, які не мають права там знаходитися, і чиї працівники були причетні до незаконної  міграції.     За словами Миколи Гуліка, перші декілька днів таких потрясінь нагадували пекло. Невдовзі після непропуску та вжиття кардинальних заходів почалися дзвінки з пропозиціями «вирішити питання», «допомогти, а ми потім віддячимо», що закінчувалися завуальованими погрозами.

    – Однак ми вистояли, маючи підтримку керівництва відомства. Наші дії були узгоджені з колегами з інших правоохоронних структур, які підтримали ефективні дії щодо наведення порядку в аеропорту «Бориспіль». Окремо хочу згадати про принципову позицію, яку зайняли Генеральна прокуратура та Служба безпеки, реагуючи на численні скарги щодо дій прикордонників. За три дні, коли затримані нами літаки з мігрантами почали повертатися в аеропорти вильоту, а в залах «Борисполя» зникли посередники, ситуація нормалізувалася. Напруга знизилась.

    – Наступний крок – очищення кадрів. Це було складне завдання. Скажу відверто, що за півтора року з ОКПП звільнилися більше ста прикордонників. Чверть з них – офіцери. Жорстко? Так! Та інакше мені як командиру довелося б їх покривати. Я б на це не погодився! Ті, хто не думав про наслідки своїх дій – залишили колектив. У цьому контексті я би хотів згадати та подякувати офіцерам Володимиру Корнейчуку та Олегу Кондратюку. Вони стали справжніми командирами підрозділів ОКПП, авторитетом для підлеглих, моєю надійною опорою, – констатує Микола Гулік.

ПРИНЦИПИ, ЩО ПРИХОДЯТЬ

З ДОСВІДОМ 

   Напевно, доля правильно розпорядилася, що військова кар’єра генерал-майора Гуліка (держава по заслугах оцінила професіоналізм та заслуги офіцера, присвоївши героєві нашої розповіді у 1998 році звання генерал-майора), закінчилася саме на ОКПП «Київ». Микола Георгійович залишив багатий спадок у вигляді традицій, ставлення до справи та кадрового потенціалу.

    – Впевнений, що жодні обставини не зможуть розмити або зруйнувати професійну зрілість та честолюбство цього колективу, фундамент якого закладався зусиллями багатьох керівників. Був серед них і я. Вісім років мого життя пройшли на цій посаді немарно! – говорить Микола Георгійович. – Вважаю, що вчиняв по совісті. І ставленням до людей, і до дорученої справи. Намагався, щоб у колективі, у керівному ядрі, були люди вольові, чесні, професіональні. З такими офіцерами працювати цікаво, незважаючи на службові навантаження. І навпаки – не вмів знайти спільну мову зі слабовільними, непорядними або нечесними людьми.

– Знаю багатьох офіцерів, які впевнено йшли службовими сходами, їх позитивно характеризують, а сьогодні вони займають високі посади у центральному апараті прикордонного відомства. Під час служби виробив кілька важливих правил. Що стосується підлеглих – це вміння прощати. Звільнити, зганьбити, принизити офіцера та зруйнувати його кар’єру – легко! А от виростити справжнього професіонала, дати йому знання, передати досвід, навчити – значно складніше і потребує чималого часу. Кожен з нас – жива людина зі своїми життєвими проблемами. І якщо молодий прикордонник оступився – дай йому шанс, май терпіння! Результат обов’язково прийде. У військових колективах, в особистих стосунках, має панувати дух довіри та відповідальності. Крім того, не останню роль у формуванні характеру та життєвих принципів зіграла династія Гуліків, уродженців Брянщини. За словами Миколи Георгійовича, його пращури були донськими козаками, які традиційно охороняли землі від чужинців.

    А ще генерал Гулік з теплом і вдячністю згадує офіцерів та генералів, які допомагали йому здобувати досвід, підтримували та довіряли, зокрема це Володимир Стус, Борис Лейда, Павло Шишолін, Віктор Банних, Борис Олексієнко та багато інших з ким довелося служити поруч та виконувати завдання з охорони державного кордону.

– Зовсім недавно я зустрічався з особовим складом ОКПП «Київ». Ми відверто обговорили чимало тем. Я їм побажав служити так і мати такі результати, щоб хлопці на передовій пишалися їхніми успіхами. А ще молодому поколінню я нагадав, що кар’єра військового не складеться, як планував, якщо ви не будете пам’ятати про власні сім’ї. Дружина може або під няти на вершину кар’єри, або втоптати твоє ім’я в бруд! Що ж стосується мене особисто, то я вдячний своїй дружині, Тетяні В’ячеславівні, за терпіння та розуміння. Говорячи мовою військових – зі своїм завданням вона повністю  впоралася!


Герою Рядянського Союзу Миколі Семеновичу Іванову присвячується


Майор у відставці Сергій Миколайович Лукашев

Народився

14 січня 1950 року в сім'ї офіцерів 1-го Білоруського фронту у Берліні - столиці поваленої фашистсь-кої Німеччини.

У 1971 році закінчив Московське вище прикордонне Червонопрапорне учілище імені "Моссовєта". Стаж військової служби - загальний 37 років, календарний 27 років.

 

     На всіх ділянках роботи, які йому доручали Сергій Миколайович сумлінно виконував свої обов’язки. В якості старшого контролера відділення завжди проявляв пильність і принциповість при здійсненні прикордонного контролю, при цьому був чуйним і ввічливим до пасажирів. В якості начальника відділення ОКПП «Київ» надзвичайно уважно ставився до потреб та запитів особового складу, робив все для повного і якісного  прикордонного контролю у ввіреному пункті пропуску. За високий професіоналізм, сумлінність і людяність завжди користувався повагою командування та підлеглих.

 

Весь час після звільнення у запас Сергій Миколайович веде активний образ життя, приймає безпосередню участь у ветеранському русі у якості першого заступника голови Ради, гуртує навколо себе ветеранів-прикордонників, постійно популяризує найкращі бойові та

      Сергій Миколайович Лукашев все своє свідоме життя присвятив служінню Батьківщині в прикордонних військах. У вересні 1967 року після вступу до Московського вищого прикордонного командного Червонопрапорного  училища ім. «Моссовєта» тісно пов’язав свою долю з кордоном.

         Після закінчення училища з липня 1971 по березень 1995 року проходив службу на шляхах міжнародного сполучення: автомобільного, морського, залізничного та авіаційного напрямків у різних посадах.

 

        

    Військова праця майора у відставці Лукашева С.М. відмічена медаллю «За відзнаку в охороні державного кордону СРСР» та більш ніж семи десятками заохочень від органів управління різних рівнів.

         Після звільнення з лав Державної прикордонної служби України Сергій Миколайович працював у службі авіаційної безпеки авіакомпанії «АероСвіт» в аеропорту «Бориспіль», надаючи посильну допомогу прикордонникам ОКПП «Київ» у здійсненні прикордонного контролю в пункті пропуску.

 

службові традиції прикордонних військ серед учнівської та військової молоді Бориспільщини.

 

 

За активну роботу у ветеранському русі Сергія Миколайовича у 2016 році було нагороджено відомчою відзнакою Держприкордонслужби України  - медаллю «Ветеран служби».


Історія життя на сторінках газет і альбомів


Речі, артефакти

На зустріч до знаменної дати. 70 років Прикордонним військам СРСР. 1988 рік.

У 1988 році в місті Києві в музеї Великої Вітчизнянної війни 1941 - 1945 років відбулась виставка реліквійних матеріалів присвячена 70-річчю Прикордонних військ СРСР "НА СТОРОЖІ РУБЕЖІВ ВІТЧИЗНИ".

        В цій виставці прийняв участь військовослужбовець ОКПП "Київ" капітан Чікін Федір Федорович зі своєю колекцією значків, пам'ятних знаків та ювілейних медалей. Збиранню колекції Федір Чікін присвятив все своє свідоме офіцерське життя. Таку колекцію було не соромно показати на самій високій Всесоюзній виставці до ювілею прикордонних військ СРСР.

За  активну  участь  у  підготовці  та проведені  виставки  "На  сторожі рубежів Вітчизни" капітану Чікіну Ф.Ф. було оголошено подяку.

Архів сторінки "Оголошення" 2016 - 2017 років

7 січня 2017 року виповнилося 90 років першому заступнику голови Комітету ГО "Всеукраїнська організація ветеранів-прикордонників" полковнику у відставці АРБЕКОВУ Олександру Васильовичу.

Ветерани-прикордонники Борисполя сердечно вітають ювіляра з цією знаменною датою і щиро бажають Олександру Васильовичу доброго здоров'я, родиного щастя та добробуту у житті,  невичерпної енергії та наснаги у вирішені проблем ветеранського руху.                                        

 З Днем народження Вас, шановний Олександре Васильовичу!

   

 Рада Бориспільської міської організації ветеранів України та Рада Бориспільської організації ветеранів-прикордонників запрошують членів організації прийняти участь у заходах присвячених вшануванню воїнів Червоної армії та Прикордонних військ, які героїчно захищали Батьківщину на Бориспільській землі в роки Великої вітчизняної війни.

    Заходи проводяться в рамках відзначення Дня скорботи і памяти жертв війни в Україні 22 червня 2017 року.

   Ветеранів-прикордонників запрошуємо приходити на Меморіально-парковий комплекс "Книшове кладовище"   о 10.15  22.06.2017.

 

Рада Бориспільської організації ветеранів-прикордонників спільно з командуванням ОКПП "Київ" проводять спільні урочисті заходи з нагоди Дня прикордонника 26 та 28 травня 2017 року. В плані заходів передбачається:

1. Покладання квітів до пам'ятника загиблим прикордонникам 20-го Червонопрапорного прикордонного полку на Книшовому меморіально-парковому комплексі від персоналу ОКПП та ветеранів -- 09.00-10.00 26.05.2017

2. Святкове урочисте засідання -- 10.00-13.00 26.05.2017

    - оголошення привітань від керівництва держави, адміністрації Держприкордонслужби України, інших    органів охорони кордону;

    - оголошення святкових наказів по особовому складу, нагородження ветеранів та персоналу;

    - привітання зі святом охоронців кордону та ветеранів з боку представників органів влади, місцевої громади, ветеранських організацій;

    - слайдовий та музичний супровід урочистого засідання.

3. Покладання вінків та квітів від ветеранів до меморіальної плити воїнам-прикордонникам, що загинули    на    Бориспільській землі -- 10.00-10.30 28.05.2017 (меморіально-парковий комплекс "Книшове  кладовище");

4. Виїзд вдів ветеранів-прикордонників та членів Ради БОВП на Рогозівський цвинтар для покладання  квітів до могил бойових товаришів -- 11.00-13.00 28.05.2017;

5. Проведення символічного бойового розрахунку особового складу Бориспільської ветеранської  організації ГО "ВОВП" --   13.00-13.30 28.05.2017;

 

6. Святковий обід ветеранів-прикордонників Бориспільської ОВП -- 13.30-17.00 28.05.2017.

 

Виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2017 році

 

   Допомога до 5 травня надаватиметься у таких розмірах:
   1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: - інвалідам I групи –3500 гривень; - інвалідам II групи – 3100 гривень; - інвалідам III групи – 2700 гривень;
   2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1200 гривень;
   3) особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною – 3500 гривень;
   4) членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 600 гривень;
   5) учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 500 гривень.
   Виплата грошової допомоги буде проведена кожному ветерану до 5 травня поточного року відділеннями поштового зв'язку за місцем проживання одержувачів або через установи уповноважених банків.
   Органами праці та соціального захисту населення спільно з установами, в яких ветерани перебувають на обліку, формуються списки ветеранів війни у розрізі відповідних категорій, тому звертатися до управлінь праці та соціального захисту населення та подавати будь-які документи не потрібно.

 

22 квітня 2017 р. Радою Бориспільської організації ветеранів-прикордонників за підтримки виконкому Бориспільської міської Ради будуть проведені заходи по наведенню порядку на Меморіальному комплексі памяти воїнів Червоної Армії та 20-го прикордонного полку, що загину захищаючи Батьківщину на бориспільській землі у серпні-вересні 1941 року. 

      Місце проведення Меморіально-парковий комплекс "Книшове кладовище".             Початок о 12.00.

 

       Запрошуються усі небайдужі ветерани.

 

Перелік документів для прийняття рішення щодо виділення путівок до санаторіїв:

1. Заява для отримання путівки (з наданням контактної інформації);

2. Ксерокопії документів, які дають право на пільгове забезпечення путівками (посвідчення ветерана військової служби, посвідчення ветерана війни-інваліда війни, посвідчення учасника бойових дій, посвідчення учасника війни, довідка МСЕК, пенсійне посвідчення);

3. Довідка з Пенсійного фонду України про отримання пенсії по лінії Держприкордонслужби відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (ветеранам військової служби з числа пенсіонерів ДПСУ);

4. Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування форма №070/о з медичного закладу, де заявник та члени його сім'ї перебувають на медичному обслуговуванні;

5. Копії документів членів сім'ї, які будуть їхати на лікування з заявником (свідоцтво про одруження, свідоцтво про народження).

 

Шановні ветерани, звертайтесь до поліклініки Центрального клінічного госпіталю для отримання путівок у санаторії Держприкордонслужби України  і приємного Вам відпочинку.

 

Дивіться 19 березня 2017 року на "5 каналі" о 10 годині 10 хвилин програму "Кордон держави". В ній кореспонденти інформаційного агенства Держприкордонслужби України розповідають про зустріч ветеранів-прикордонників з персоналом відділу прикордонного контролю "Жуляни" Окремого контрольно-пропускного пункту "Київ".

 

ОГОЛОШЕННЯ

 

З 8 березня п.р. на сайті Бориспільської організації ветеранів-прикордонників відновлюється сторінка НОВИНИ ОКПП "КИЇВ". Матеріали цієї сторінки будуть формуватися за участі прес-служби Окремого контрольно пропускного пункту та особисто прес-офіцера частини Світлани Савчук. Запрошуємо усіх ветеранів Борисполя відвідувати сторінку новин та знайомитися з життям частини і людьми, які охороняють кордон України у пунктах пропуску ОКПП "Київ".

 

7 березня о 12.00 у приміщені клубу СБУ

(вул. Ірининська, 6)

Відбудеться святковий концерт з нагоди Міжнародного жіночого дня 

В концерті задіяні артисти Академічного ансамблю пісні та танцю Держприкордонслужби України, творчих колективів м. Києва. 

Бажаючим відвідати концерт прохання звернутися за телефонами: 0976937930 або 0677327020

у термін до 2 березня 2017 року

 

  14 лютого  2017 року у  Адміністрації Державної прикордонної служби України відбудуться урочисті збори воїнів-інтернаціоналістів присвячені 28 річніці виводу військ з Афганістану.

       15 лютого п.р. біля памятника воїнам-афганцям на Печерську відбудеться вшанування героїзму, мужності та честі військовослужбовців, які віддали життя але не зрадили своєму обов'язку. В ході акції відбудеться покладення квітів до памятника та нагородження воїнів-інтернаціоналістів державними, відомчими і громадськими відзнаками.

    18 лютого 2017 року у місті Борисполі пройде традиційна хода "Єднання трьох поколінь". 

Початок усіх заходів о 10.00

 

Запрошуемо всіх воїнів-афганців та ветеранів-прикордонників вшанувати память тих хто гідно виконав свій військовий обовя'зок. 

 

ОБЪЯВЛЕНИЕ

28 мая 2016 года совет Бориспольской организации ветеранов Государственной   пограничной   службы Украины  проводит    торжественные   мероприятия посвященные       празднованию                               

Дня пограничника 

       В программе мероприятий:   

   1. Возложение венков и цветов к «Мемориальной стеле памяти воинов 20-го Краснознаменного Славутского пограничного полка» павших в боях за Родину в годы Великой Отечественной войны на Бориспольской земле

– в 11.00 (в Мемориально-парковом комплексе   «Кнышовое кладбище»); 

   2. Торжественное собрание ветеранов-пограничников Борисполя посвященное Дню пограничника

– 11.30 (в актовом зале Бориспольского военного комиссариата); 

 3. Возложение цветов к могилам ветеранов-пограничников ОКПП «Киев» 

         – 13.00 (на Рогозовском кладбище) 

 

  4. Символический «Боевой расчет» и праздничный обед ветеранов пограничных войск – 15.00                                                                                                                                                                                       Совет Бориспольской организации ветеранов Госпогранслужбы

 

27 травня 2016 року у Жовтневому палаці відбудеться концерт присвячений Дню прикордонника "КОРДОН ЗБИРАЄ ДРУЗІВ".  Початок о 18.00

 

 4 та 5 травня п.р. відділом персоналу ОКПП "Київ" і Бориспільською організаціею ветеранів-прикордонників будуть проведені "Уроки мужності" з учнями 7-8 класів третьої та восьмої загально освітніх шкіл міста Борисполя. В проведенні "Уроків мужності" приймуть участь ветерани прикордонний військ, прикордонники-афганці та учасники антитерористичної операції на Сході України.

 

          8 травня 2016 року члени Ветеранської організації спільно з персоналом ОКПП "Київ" приймуть участь в урочистих заходах з нагоди 71-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні в селі Іванків, де геройськи билися та загинули прикордонники 20-го Славутського прикордонного полку, обороняючи Бориспільщину від німецько-фашистських загарбників.

 

ПРОГРАМА ЗАХОДІВ НА СВЯТКУВАННЯ ДНЯ ПЕРЕМОГИ У БОРИСПОЛІ 

Програма міських заходів з нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. 4 травня 

- 11:00 - Покладання квітів до пам’ятних знаків воїнам-визволителям та братських могил активістів Бориспільщини, розстріляних німецькими окупантами 

6 травня 

- 09:00 - ІІ Міський етап Всеукраїнського фізкультурно-патріотичного фестивалю школярів України «Козацький гарт - 2016», «Олімпійський день - 2016» та легкоатлетичний пробіг школярів, ветеранів спорту, спортсменів спортивних закладів міста (стадіон «Колос») 

- 12.00 - Зустріч ветеранів "Наша слава і шана солдатам-переможцям" (клуб аеропорту "Бориспіль") 

9 травня

10:00 - Фотодокументальна виставка періоду Другої світової війни (біля Меморіалу Слави)

- Виставка художників та митців декоративно-ужиткового мистецтва «Мужні визволителі рідного краю-2016» (Алея мистецтв)

- Спортивно-масові змагання та святкова торгівля

11:00 - Покладання квітів до Меморіалу Слави та урочистий мітинг "Пам'ять героїв війни бережем!"(збір учасників о 10:30 на центральній площі міста)

12:00 - Польова кухня та святковий обід ветеранам війни (тенісний корт)

- Виступ Народного муніципального духового оркестру під керівництвом О.Бойка

13:00 - Фестиваль патріотичної пісні «Пісні, обпалені війною», виступи солістів та творчих колективів міста (центральний вхід на стадіон «Колос») 

11 травня

 

12:00 - Тематичне вітання для ветеранів Другої світової війни «Вічна пам'ять словом проросла» від літературно-мистецького салону Наталії Осипенко (актова зала міської ради)

 

 Про засідання Комітету       

        13 квітня 2016 року в Адміністрації Держприкордонслужби України відбудеться засідання Комітету організації ветеранів ДПСУ.

На засіданні будуть розглянуті найважливіші питання соціального, правового та фінансового захисту ветеранів-прикордонників України.

         В роботі засідання прийматимуть участь заступники Голови служби, керівники департаментів, начальники шпиталів, керівники регіональних ветеранських організацій та ветеранська громадськість

Київа і області.

 

         Робота засідання буде проходити у режимі відео-конференції з залученням керівництва органі охорони державного кордону.

                                                                   Держприкордонслужби України.

7 березня 2016 року в кафе "Престиж" (Головатого, 18) 0 12.00 відбудеться зустріч вдів ветеранів-прикордонників. В програмі: поздоровлення жінок командуванням ОКПП та Бориспільською радою ветеранів-прикордонників з нагоди свята 8 березня, перегляд святкових слайдшоу, солодкий стіл

 

   Державна Прикордонна служба України 

                                                                                    військова частина 1489 

                                                                                                                  Клінічний санаторій «Аркадія» 

 

65009, м. Одеса, Гагарінське плато, 1                                                                                        Email : arkadiya_dpsu@ ukr.net 

                                                                                                                                                           Сайт :  arkadiya-dpsu.com.ua 

                                                                                                                                                           Тел. (048)785-43-95,(094)996-38-75 

 

       Начальник санаторію                                                                                                                                     О.В.Футрук

Фотоархів.